Apple AirTag’in Mikro Denetleyicilerine Dışarıdan Erişim Sağlanabildiği Tespit Edildi

Güvenlik araştırmacılarının yaptığı çalışmalar sırasında, AirTag’in mikro denetleyicilerine erişim sağlanabileceğini ve dolayısıyla da yazılım üzerinde değişiklikler yapılabileceği tespit edilmiştir.

Mikro denetleyici üzerinde kontrol sahibi olmak, kontrolcü aktörün cihazın ne yapması gerektiğine karar vermesi anlamına gelmektedir. “Stack Smashing” başarılarını göstermek adına atılan kanıt videosunda, kayıp modda etkinleştirilmiş bir AirTag’i NFC özellikli bir cihaza okutarak “found.apple.com” web sitesi yerine, araştırmacıların kendi belirlemiş olduğu URL’e yönlendirme sağlanmıştır.

Kayıp cihazları bulması için tasarlanmış bir izleyici cihaz adına böyle zafiyetlerin bulunması, siber tehdit aktörlerinin faaliyetleri için kullanabilecekleri yeni bir alanı ortaya çıkarmaktadır. Apple, bu gelişme için henüz bir güvenlik güncellemesi göndermemiştir. Bu nedenle kullanıcıların cihaz hakkındaki güvenlik zafiyetlerinin bilincinde olması ve olası tehdit faktörlerine karşı dikkatli olması önerilmektedir.

Size nasıl yardımcı olalım?

İhtiyacınız olan her an Prisma danışmanları yanı başınızda. Bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.


    Brandefense ile siber saldırılara karşı önlem alın!