Güven Damgası Nedir?

GÜVEN DAMGASI NEDİR?

Kredi kartıyla yapılan alışverişler 2018 yılının ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %17 artış ile 160 Milyar TL, banka kartıyla yapılan alışverişler %41 artış ile 20 milyar TL olduğu belirtilmektedir. Bunun yanında TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de internet üzerinden yapılan alışverişin oranı %29.3 olarak belirtildi. E-ticaretin bu kadar önem kazanmasından dolayı da 2017 tarihinde yeni bir düzenlenme yayınlandı.

6 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkındaki Tebliğ nedeniyle e-ticaret siteleri için yeni bir dönem başlamıştır. Resmi Gazete ile yayınlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’de bulunan dördüncü maddeye göre güven damgası, “Bu Tebliğde öngörülen asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıya verilen elektronik işaret” olarak belirtilmiştir. Gerçek hayatta güven damgası tam olarak “asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standardının” varlığına işaret etmektedir. Ayrıca Güven damgası verebilecek tek kurum da Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne verilmiştir.

Güven Damgası, internet üzerinden yapılan alışverişlerde asgari şartları taşıyan e-ticaret sitelerini sınıflandırmak için kullanılmaktadır. Güven Damgası, bir web sitesinin, tebliğ uyarınca asgari şartlara sahip olduğunu belirtmektedir. Böylece e-ticaret alışveriş sitelerinde yaşanan sorunlara çözüm getirmek için istenmiştir.

Resmi gazetede yayınlanan tarihten itibaren e-ticaret sitelerinin asgari standart şartlarını sağlamak için güvenlik damgası almaları, güvenlik damgası alabilmeleri için de belirli aralıklarla sızma testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu sızma testini ise Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylı A veya B sınıfı sızma testi firmaları yapmaktadır.

Güven Damgası’nın gerçekliliğini kontrol etmek için ise Güven Damgasının sitesine ilgili sitenin doğrulama bağlantısı eklenerek o sitenin gerçekten bu Güven Damgası’na sahip olup olmadığını da kontrol edebilecek.

Güven Damgası İçin Bazı Gereklilikler
 • Kişisel veri ve ödeme bilgisi içeren her türlü işlem SSL ile gerçekleştirilmelidir.
 • Güven Damgası başvurusunda en fazla 3 ay önce ve her sene içerisinde en az 1 defa sızma testinin yaptırılması gerekmektedir.
 • E-ticaret üzerinden satışı yasak olan ürünleri satılmamalıdır.
 • E-ticarette ilgili ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşulları hakkında bilgi verilmelidir.
 • Tüketicinin aldığı ürünle ilgili şikayet ve talep bildirebileceği iletişim bilgileri bulunmalıdır.

Güven Damgası Nasıl Alınır?

Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ uyarınca Güven Damgası başvurusu yapmak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

 • www.guvendamgasi.org.tr üzerinden başvuru formunu doldurmalıdır.
 • Başvuru belgeleri sisteme yüklenmelidir.
 • Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylı A veya B sınıfı bir sızma testi firmasına sızma testi yaptırmalıdır.
 • Başvuru ücretini yatırmalıdır.

Başvuru sürecinden sonra başvuru Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından değerlendirilerek 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Başvuru sonucu rapor olarak başvuru sahibine iletilmektedir.

Prisma Bilişim, Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylı B sınıfı bir sızma testi firmasıdır. Güven damgası hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Size nasıl yardımcı olalım?

  İhtiyacınız olan her an Prisma danışmanları yanı başınızda. Bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.


   Sızma testi hizmetlerimizi incelediniz mi?