Popüler Regl Takip Uygulaması Verilerinizi Facebook ile Paylaşıyor!

Mobil uygulama aracılığıyla regl dönemini takip eden kullanıcıların cinsel sağlığıyla ilgili son derece hassas veriler Facebook ile paylaşılıyor.

İngiliz merkezli Privacy International adındaki organizasyon yeni bir araştırma raporu yayınladı. Organizasyonun paylaştığı raporda milyonlarca kadının haberi olmadan cinsel yaşamlarını, regl dönemlerini, şişlik ve kramp gibi semptomlarını kısaca çok özel sağlık bilgilerini doğrudan Facebook ile nasıl paylaşıldığı anlatıldı.

Kullanıcı tarafından girilen verileri mobil uygulamalara entegre edilmiş olan Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) aracılığıyla Facebook ile paylaşılıyor ve böylece Facebook kullanıcı hedefli reklamlar gösteriyor. Aşağıdaki mobil uygulamalar Google Play Mağazasından dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından indirildi.

  • Maya: Plackal Tech (Hindistan) firmasının uygulaması 5 milyon kişi tarafından indirildi.
  • MIA Fem: Ovulation Calculator: Mobapp Development Limited (Kıbrıs Merkezli) firmasının uygulaması 1 milyondan fazla kişi tarafından indirildi.
  • My Period Tracker: Linchpin Health firmasının uygulaması 1 milyon kişi tarafından indirildi.
  • Ovulation Calculator: PinkBird firmasının uygulaması, 500.000 kişiden fazla kullanıcı tarafından indirildi.
  • Mi Calendario: Grupo Familia firmasının 1 milyondan fazla indirmeye sahip mobil uygulaması.

Verileri Facebook ile paylaşan bu firmalar reklam amaçlı Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) kullandığını kabul etti ve üçüncü parti uygulamalarla (Facebook gibi) veri paylaşımının yeni sürümlerde kaldırılacağını açıkladı.

Facebook ise yayınlanan bu rapora yanıt olarak, Uygulama Kullanım Şartları’nın her uygulama geliştiricisinin kullanıcılarıyla sosyal ağda hangi bilgileri topladıkları ve paylaştıkları konusunda net olmalarını ve bu verileri toplamak için yasal bir temele sahip olmalarını söyledi. Ayrıca Facebook, uygulama geliştiricilerin hassas bilgi kategorisi içeren (sağlık ya da finansal bilgier gibi) müşteri verilerini paylaşmalarını yasakladığını da ekledi.

Size nasıl yardımcı olalım?

İhtiyacınız olan her an Prisma danışmanları yanı başınızda. Bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.


Sızma testi hizmetlerimizi incelediniz mi?