Sierra Wireless Firması Ransomware Saldırısına Uğradı

IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarında çözüm sağlayıcı olan Sierra Wireless, tüm üretim tesislerinde durdurmaya neden olan bir Ransomware (fidye yazılımı) saldırısı gerçekleştirildiğini açıklamıştır. Sierra Wireless, 1.300’den fazla çalışanı ile iletişim ekipmanları geliştirmektedir. Aynı zamanda, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da araştırma geliştirme merkezline sahiptir. Kablosuz modemler, yönlendiriciler, otomotiv ve ulaşım, enerji, sağlık hizmetleri, endüstriyel ve altyapı, bilgi işlem, ağ oluşturma ve güvenlik cihazlarına ürün ve hizmet sağlamaktadır.

Sierra Wireless, saldırının 20 Mart’ta gerçekleştiğini, etkisinin Sierra Wireless sistemleri ile sınırlı olduğunu, müşteriye yönelik hiçbir hizmeti veya ürünü etkilemediğini açıklamıştır. Ancak şirketin web sitesi ve diğer dahili operasyonları kesintiye uğramıştır. Şirket, saldırının ardından siber güvenlik protokollerini ve politikalarını yürürlüğe koyarak saldırıya karşı önlem alındığını belirtmiştir. Tehdit aktörlerinin Ransomware saldırısından önce güvenlik ihlali yaptıkları, hedef sistemden veri sızdırdıkları konusunda henüz bir açıklama gelmemiştir.

Kritik siber saldırıların engellenebilmesi veya siber saldırı yüzeyinin kontrol altında tutulabilmesi adına; güncel/lisanslı yazılımların kullanılması ve kurum çalışanlarının siber tehditlere karşı bilinçlendirilerek zararlı yazılım faaliyetlerine karşı dikkatli olunması önerilmektedir.

Size nasıl yardımcı olalım?

İhtiyacınız olan her an Prisma danışmanları yanı başınızda. Bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.


    Brandefense ile siber saldırılara karşı önlem alın!